Infra Forum 2026
Infrasuunnittelun ammattilaisille suunnatut kaksipäiväiset käyttäjäpäivät järjestetään tänä vuonna 7.-8. lokakuuta Jyväskylässä.
Autodeskilla ilmeni 20. lokakuuta 2025 palvelukatkoksia. Ongelma on suurelta osin ratkaistu 21. lokakuuta, mutta osa käyttäjistä saattaa yhä kokea ajoittaista häiriöitä. Syynä oli Amazon Web Servicesin (AWS) laaja häiriö. Kyseessä on pilvialusta, jota myös Autodesk hyödyntää palveluidensa taustalla.
AWS on vahvistanut, että sen US-EAST-1 -alueella esiintyi kohonneita virhemääriä ja viiveitä, mikä vaikutti useisiin järjestelmiin. Tämä aiheutti häiriöitä ja käyttökatkoksia useissa pilvipalveluissa maailmanlaajuisesti.
Tilannepäivitys (21. lokakuuta): AWS raportoi, että palvelut toimivat normaalisti. Joillakin yksittäisillä käyttäjillä voi kuitenkin edelleen esiintyä häiriöitä, kunnes täysi toiminta on kokonaan palautettu.
Voit seurata Autodeskin palveluiden tilannetietoja tästä linkistä: Autodesk Health Dashboard Status
Infrasuunnittelun ammattilaisille suunnatut kaksipäiväiset käyttäjäpäivät järjestetään tänä vuonna 7.-8. lokakuuta Jyväskylässä.
Symetri and InUse announce strategic partnership to bring AI-powered troubleshooting and knowledge management iLean to Symetri’s Manufacturing Customers. iLean is a generative AI–powered troubleshooting assistant that turns industrial know‑how into actionable insights. By combining IoT data, operational expertise, and AI, it provides real‑time guidance to technicians and operators—helping to reduce downtime, speed up onboarding, and improve service efficiency.
Sovelia Days 2026 toi yhteen asiakkaat ja Sovelia Core PLM:n tuotekehityksen. Kaksipäiväinen tapahtuma tarjosi aitoa vuoropuhelua, asiakastarinoita ja näkymiä tulevaan kehitykseen.